UPOZORNĚNÍ

Každá aplikace permanentního make-upu vyžaduje dodržení zásad a pravidel následné péče pro kvalitní zahojení pleti.

Příprava pleti

 • Čištění: Den před zákrokem mějte pleť čistou. Vyvarujte se mastných produktů, odličovačů nebo micelární vody minimálně 12 hodin předem.
 • Solárium a slunění: Minimálně týden před zákrokem se vyvarujte soláriu a intenzivnímu opalování.

Stravování a konzumace nápojů:

 • Minimálně 24 hodin před procedurou se vyvarujte alkoholu a energetických nápojů.
 • 4 hodiny před zákrokem nepijte kávu, energetické nápoje ani silné čaje. A samozřejmě, pokud kouříte, dělejte to s mírou

Péče o obličej: Pokud plánujete chemický peeling, udělejte si pauzu minimálně 4 týdny před PMU.

Lékařská konzultace: Pokud pravidelně užíváte léky, konzultujte se svým lékařem před zahájením procedury. Léky mohou ovlivnit výsledek a proces hojení.

Očkování: Pokud jste byli nedávno očkováni, je doporučeno počkat s procedurou PMU alespoň měsíc. Tímto krokem zajišťujeme, že pigment správně zafixuje.

Hydratace:Kvalitní hydratace je klíčem k zdraví pleti. Ujistěte se, že pijete dostatek vody v dnech před zákrokem.

KONTRAINDIKACE – KDY NETETUJI

 • Léky na ředění krve: Pokud užíváte léky na ředění krve, je důležité tuto skutečnost konzultovat s vaším lékařem. V některých případech může být nutné tyto léky před procedurou přerušit.
 • Antibiotika: Tetování provádím až 14 dní po ukončení léčby antibiotiky.
 • Alergie: Máte-li alergii na léky, anestetika nebo kovy, není pro Vás permanentní make-up tou nejlepší volbou. Mohli by totiž dojít k alergickým reakcím.
 • Nachlazení nebo migréna: S rýmou, kašlem nebo migrénou raději tetování odložíme na jindy.
 • Těhotenství a kojení: Po ukončení kojení počkáme s PMU alespoň 3 menstruační cykly.
 • Vysoký krevní tlak: Pokud je váš tlak pod lékařskou kontrolou, tetuji alespoň 6 hodin po podání léku a s lékařským potvrzením.
 • Diabetes a onemocnění štítné žlázy: Máte-li cukrovku nebo problémy se štítnou žlázou, je nezbytná konzultace s lékařem. Onemocnění štítné žlázy a diabetes může ovlivnit hojení a trvanlivost pigmentace.
 • Chemoterapie: Po léčbě chemoterapií je lepší počkat na tetování alespoň 6 měsíců.
 • Oční tlak: Pokud máte zvýšený oční tlak, raději nebudeme tetovat oční linky.
 • Kosmetické procedury: Po aplikaci botulotoxinu čekáme 4 týdny a po výplních rtů 8 týdnů.
 • Jiné zdravotní problémy: Máte-li keloidní jizvy, užíváte léky na deprese nebo podstupujete hormonální léčbu, je potřebná konzultace s lékařem nebo dermatologem.
 • Hemofilie: Jde o dědičnou poruchu, při které má krev sníženou schopnost srážet se, což může vést k prodlouženému krvácení. Pokud máte hemofilii, pečlivě zvažte možná rizika tetování a konzultujte se s lékařem.
 • Epilepsie: Toto neurologické onemocnění může přinášet komplikace během tetování. Pokud trpíte epilepsií, informujte o tom specialistu na tetování a promyslete, zda je procedura pro vás vhodná.

Je klíčové zvážit všechny uvedené omezení a obrátit se na specialistu, aby se zjistilo, zda je pro vás permanentní make-up správnou a bezpečnou volbou.

PŘÍPRAVA NA PMU OBOČÍ

Před zákrokem permanentního make-upu si obočí nebarvěte: Je klíčové, aby obočí nebylo před tímto zákrokem upravováno jakýmikoli barvami, nebo hennou. Artista potřebuje vidět přirozený tvar, barvu a hustotu vašeho obočí, aby dosáhl nejlepšího možného efektu.

Před PMU vynechte techniky jako je laminace obočí: Laminace obočí je dočasná metoda, měnící jeho vlastnosti. Je důležité ji před aplikací PMU nechat stranou. Permanentní make-up se navrhuje podle přirozeného vzhledu obočí. Pokud by bylo předtím upraveno laminací, mohlo by to zkreslit konečný efekt a vytvořit disharmonii s permanentním make-upem.

Doporučuji se vyhnout soláriu alespoň 2 týdny před aplikací: Přestávka od UV záření pomáhá pleti regenerovat se do svého běžného stavu.

PŘÍPRAVA NA PMU RTŮ

Máte-li v anamnéze opary známé jako HERPEX SIMPLEX ZOSTER, je zásadní vzít tento fakt v potaz při rozhodování o proceduře permanentního make-upu (PMU) rtů. Opar je vyvolán virem herpes simplex, který se může za určitých okolností znovu aktivovat - například při stresu, oslabené imunitě nebo při mechanickém dráždění kůže. Z tohoto důvodu je třeba k zákroku PMU rtů přistupovat s maximální obezřetností.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!

Prevence pomocí Herpesin 400
Aby bylo možné minimalizovat riziko oparů po zákroku PMU rtů, je vhodné zvážit preventivní podávání léku Herpesin 400 (acyklovir). Díky svým antivirovým vlastnostem může tento lék pomoci snížit možnost aktivace viru a následného vzniku oparů. Užívání léku by mělo probíhat pod lékařským dohledem nebo pod dohledem odborníka na permanentní make-up.

Pečlivá příprava rtů: Pro optimální výsledek a hojení je klíčové intenzivně hydratovat rty minimálně 14 dní až měsíc před plánovaným zákrokem. Kromě hydratace doporučuji používat PURELAN či balzámy obsahující lanolin. A pro odstranění odumřelých buněk a zajištění jemnější pokožky rtů je vhodné provádět peeling rtů 2-3x týdně.

PŘÍPRAVA NA PMU MEZIŘASOVÉ LINKY

Umělé řasy a procedura očních linek: Je důležité brát v úvahu, že nošení umělých řas by mělo být omezeno, pokud se chystáte podstoupit proceduru permanentního make-upu, zejména v oblasti očních linek. Přítomnost umělých řas může mít vliv na aplikaci pigmentu a také na proces hojení. Aby byly zajištěny nejlepší výsledky, je vhodné si umělé řasy sundat několik dní před plánovaným zákrokem.

Výrazné žilky a jemná pokožka: Pro ty, kteří mají mimořádně jemnou kůži, nebo výrazné žilky či kapiláry v místě plánované procedury, je nezbytné zvážit možné komplikace, jako je šíření pigmentu do těchto oblastí. To může vést k nežádoucím účinkům. Aby bylo možné tyto rizika minimalizovat, je klíčové toto konzultovat s odborníkem na permanentní make-up ještě před zákrokem. Profesionál pak může posoudit specifika vaší kůže a upravit techniku tak, aby byla rizika minimalizována.

DOPORUČENÍ

Doporučuji podstoupit proceduru permanentního make-upu ideálně 14 dní před vaší plánovanou dovolenou nebo až 14 dní po návratu. Je důležité zajistit, aby byla pokožka před zákrokem plně odpočatá a regenerovaná, a také aby měla dostatek času na hojení před vystavením se slané mořské vodě. Pokud plánujete trávit čas na slunci, nezapomeňte chránit svůj permanentní make-up vysokým ochranným faktorem, minimálně SPF 50, aby se zachovala kvalita a intenzita pigmentů a prodloužila jejich trvanlivost.